cs en de

47. Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva 2018

28.5.2018

Ve dnech 16. a 17. května se na zámku v Děčíně uskutečnil 47. ročník nejstarší a nejvýznamnější floristické soutěže v České republice, Mistrovství floristů ČR - Děčínská kotva 2018, jako součást městských slavností v Děčíně, s výstavou pro veřejnost od 18. do 20. května 2018.
Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva 2018 se odehrálo pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, Ústecký kraj mistrovství současně zařadil mezi akce „Rodinného stříbra“ Ústeckého kraje.

Hlavním pořadatelem je Střední škola zahradnická a zemědělská škola A. E. Komerse Děčín – Libverda, příspěvková organizace. Vyhlašovatelem a spoluorganizátorem soutěže je Svaz květinářů a floristů ČR, díky kterému je mistrovství základní platformou k výběru reprezentantů na mezinárodní floristickou soutěž  profesionálů - Europa Cup a evropský floristický šampionát juniorů - Eurofleurs.
Na zabezpečení soutěže se pravidelně podílíÚstecký kraj a statutární město Děčín, ale i řada dalších partnerů, bez jejichž finanční pomoci by nebylo možné soutěž pořádat.
Odborným mediálním partnerem soutěže bylo vydavatelství Profi Press a jeho časopisy Floristika a Profi Florista.
Hlavním květinovým partnerem mistrovství byla společnost KLIA cz s.r.o.
Partnery tajné disciplíny se staly společnosti AGRO CS a.s., PLASTIA s.r.o., FLORCENTER s.r.o., KLIA cz s.r.o. a SKF ČR z.s.
 
Hlavní téma, v duchu kterého se odehrávala celá soutěž, letos neslnázev„Jedno století“a připomenul 100. výročí vzniku Československé republiky.
Soutěž proběhla v juniorské a seniorské kategorii. Přihlášení floristé a studenti zahradnických škol soutěžili celkem ve čtyřech disciplínách, tři z nich byly předem zadané a jedna je tajná. Všechny soutěžní úkoly byly propojeny hlavním tématem soutěže a odkazovaly na období, osobnosti nebo klíčové okamžiky posledních sta let naší vlasti.
 
Od roku 2007 je při hodnocení soutěže používán evropský 100bodový hodnotitelský systém FLORINT. 
Při hodnocení letošního ročníku jsme měli tu čest přivítat v hodnotící komisi dvě mezinárodní porotkyně – Karolinu Ładyżyńskou-Skrzypek z Polska a Victorii Salomon z Německa.
 
Úkolem soutěžících v obou kategoriích v první disciplíně pod názvem „Kabelka paní radové“ bylo vytvoření nositelné květinové kabelky ve stylu první republiky.
Druhou soutěžní disciplínou pod názvem „Kytice pro Martu“byla volně vázaná kyticejako poděkování odvážným ženám období českého disentu.
Třetí soutěžní úkol byl tajný a jeho zadání, spolu s materiály na jeho vytvoření, byly soutěžícím odhaleny až v průběhu soutěže. Jeho název je „Retro budoucnosti“.
Druhý soutěžní den patřilposlednímu soutěžnímu úkolu, kdy soutěžící v kategorii junior zdobili květinami jednostopá motorová vozidla z kategorie novodobých veteránů. Soutěžící v kategorii senior měli za úkol vytvořit květinovou přízdobu automobilů z druhé poloviny 20. století.  Soutěžní disciplína s názvem „Sametová“ byla tvořena a vystavena na nádvoří děčínského zámku.
 
Do soutěže se letos přihlásilo 11 soutěžících v kategorii seniorů a 15 účastníků do kategorie juniorů.

Ve čtvrtek 17. květnavyvrcholilo celé mistrovství slavnostním galavečerem v prostorách děčínského zámku. Vítězem a Mistrem floristou ČR pro rok 2018 v kategorii seniorů se stala paní Vlasta Sekyrková z Květinového ateliéru V Ráji, Lázně Bohdaneč, na druhém místě mezi seniory stanul Jaromír Kokeš, z Broskvova mlýna a na třetí místo dosáhla Jindřiška Kadrnková z Květin Jindřiška, Děčín. Juniorským vítězem Děčínské kotvy a Mistrem floristou ČR pro rok 2018 v kategorii junior se opět stal Vlastimil Kucharovič ze Střední školy zahradnické a zemědělské A. E.Komerse, Děčín – Libverda, na druhé místo se probojovala Veronika Vítková z České zahradnické akademie Mělník a na třetí místo dosáhla Miriam Bučková ze SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku Žilina.
V rámci galavečera vydavatelství Profi Press pokřtilo novou floristickou publikaci o věncích a představitelé časopisu Floristika  společně se SKF ČR a  Střední školou zahradnickou a zemědělskou A. E.Komerse, Děčín – Libverda uvedli do floristické síně slávy paní Jarmilu Pejpalovou. Vyhlášení výsledků soutěže svou produkcí doprovodil významný hudební host pan Felix Slováček.
 
Vytvořené soutěžní práce byly přístupné veřejnosti na výstavě v prostorách děčínského zámku od pátku 18. do neděle 20. května.
 
Zdroj: www.svazkvetinaruafloristu.cz


Další články